(Idnes.cz) Tunely v Londýně se změnily v podzemní farmy na pěstování zeleniny
Protiletecký kryt z druhé světové války v Londýně přečkal Hitlera i pád Želené opony. Dnes slouží jako moderní farma pro pěstování salátů a bylin. Z hloubky třiatřiceti metrů pod zemí dodá vypěstovanou zeleninu na stoly restaurací a domácností do čtyř hodin od sklizení.
„Systém funguje automaticky. Centrální počítač ovládá nasvícení, teplotu, živiny a přívod vzduchu,“ uvedl spoluzakladatel projektu Zero Carbon Food Steven Dring pro agenturuBloomberg.
Nejdelší tunely pod londýnským okrskem Clapham jsou naplněny hydroponickými regály, které tvoří „svislé farmy“ rostlin čerpajících energii z LED diod. Plodiny nejsou postřikovány pesticidy a celá farma si oproti otevřeným polím na povrchu vystačí s méně než třiceti procenty vody. Energeticky je potom méně náročná než typický skleník.
Podzemní pole je navržené pro pěstování rychle rostoucích plodin jako hrášek, koriandr, hořčičné semínko, rakytník, ředkev nebo pažitka. Počasí na povrchu nemá na sklizeň a pěstování vliv – farma pracuje v cyklech rovnoměrně po celý rok.
Sklizeň probíhá ručně. Proces balení a distribuce se odehrává v přilehlé části tunelů pod hlavičkou spřízněné společnosti Growing Underground.
Celý článek zde: Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/protiletecky-kryt-v-londyne-slouzi-jako-moderni-technologicka-farma-pro-pestovani-salatu-a-bylinek-irj-/eko-zahranicni.aspx?c=A150913_145857_ekonomika_rts