Inspirace pro kraje (Vysočina): participativní rozpočet napoví priority občanů

Občané, respektive uživatelé internetu v Kraji Vysočina, mohli zasáhnout do sestavování krajského rozpočtu pro rok 2016. Od června do konce srpna bylo umožněno hlasování o rozpočtových prioritách prostřednictvím speciální internetové aplikace Váš názor. V hlasování jasně zvítězila oblast financování ochrany přírody a živočichů provozovaná v záchranné Stanici Pavlov, kterou svým hlasem podpořilo 466 z celkových 890 hlasujících.
„Kraj Vysočina respektuje přání veřejnosti a upraví výši dotace pro Stanici Pavlov,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný.
Anketa napomohla zvrátit rozhodnutí krajské samosprávy z minulých let postupně snižovat podporu pavlovské stanici meziročně o 50 tisíc. „V loňském roce jsme přispívali na chod Stanice Pavlov 1,25 milionu korun. Hlasování a komentáře občanů nás přesvědčily, že se tímto směrem vydat nemáme, a proto příspěvek navýšíme na původních 1,3 milionu korun,“ vysvětlil náměstek Novotný.
Na druhém místě v zájmu veřejnosti skončila podpora Filharmonii Gustava Mahlera (93 hlasů) a třetí největší zájem veřejnosti patří projektu První pomoc do škol (64 hlasů). Už nyní vybírá hejtmanství náměty, o jejichž podpoře z krajského rozpočtu bude moci veřejnost rozhodovat v příštím roce. Kraj plánuje témata zveřejnit už na začátku nového roku, aby na hlasování měli občané delší dobu. Veřejnost bude rozhodovat o rozdělení zhruba 5 až 10 milionů korun. Projekt participativního rozpočtu realizovaného prostřednictvím aplikace Váš názor řadí Kraj Vysočina ke svým prioritám. Největší počet hlasujících se k anketě dostal prostřednictvím sociálních sítí.
/tz/
Zdroj: moderniobec.cz – odkaz na článek ZDE