V pražských Dejvicích mají rádi tradice z menších měst

V pražském parku Hadovka stojí historický meteorologický sloupek. Umístil ho tam architekt, který jej objevil kousek za Prahou. Sloupek měří teplotu i tlak vzduchu, jak to ve městech bylo před lety zvykem. Za celým projektem stojí architekt Jan Trejbal, který si sloupkuvšiml úplnou náhodou. „Chtěl jsem vytvořit publikaci týkající se meteorologických sloupků v České republice a náhodou jsem objevil jeden nevyužívaný v Újezdu u Prahy,“ uvedl pro iDNES.cz Trejbal.Jelikož o něj místní obyvatelé nejevili zájem, rozhodl se, že jej zrekonstruuje a sloupek za pomoci jeřábu převezl do Prahy. Ve středu se zařízení představilo v parku Hadovka, kam putovalo za souhlasu architekta parku.

Meteorologické sloupky
• Historické meteosloupky sloužily k předpovědi počasí od roku 1850.
• Do II. světové války jich po celé Evropě bylo vyrobeno 400 kusů.
• Byly vyráběny buďto jako unikátní řemeslné umělecké objekty, nebo byly ,,zakoupeny” z Německa dle katalogu – jako malé hodinářsko-meteorologické orloje.
• V současné době se na území České republiky nachází 40 těchto unikátních objektů.
zdroj: neolokator.cz

Podle Trejbala má akce upozornit na tři věci.
„Chci upozornit na existenci sloupků. Za druhé bych rád upozornil na to, jak obtížné je umístit sloup do veřejného prostoru města,“ řekl Trejbal. Ačkoliv se dohodl s architektem parku, sehnat povolení od úřadu podle něj bylo složitější. „Chodil jsem od jednoho úředníka k druhému, nikdo si s tím nevěděl rady,“ tvrdí Trejbal. Do třetice má akce zmapovat meteorologické sloupy po celé České republice. Publikaci pak chce Trejbal vydat knižně. Medializace podle něj pomůže k tomu, že úřady začnou pracovat efektivněji. Meteorologické sloupky dřív fungovaly tak, že místní obyvatelé sehnali kamenný podstavec a orloje, které se natahovaly a staral se o ně jeden z místních. Dnes lidé podle Trejbala sloupky vnímají spíš jako kulturní památku, která je hezká a může sloužit k rozvinutí turistických cílů. „Sloup už funguje, měří teplotu, tlak vzduchu. Chtěl bych ho postupně dodělat, mohl by ukazovat na místní poměry v Dejvicích a mohla by být posílena informační část sloupu,“ dodal Trejbal.

http://praha.idnes.cz/meteorologicky-sloupek-v-parku-hadovka-fcu-/praha-zpravy.aspx?c=A150805_152645_praha-zpravy_nub

MF DNES Michaela Bůnová